Vortal Budo Vortal Budo
FORUM | ALBUM | OSTRZEŻENIA | UŻYTKOWNICY | GRUPY | REGULAMIN | REDAKCJA | IGNORUJ | PROFIL
In BOX KNAJPA | SZUKAJ        Rejestracja    Zaloguj
Furo (mma karate)

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : KARATE
Strona 3 z 14
Furo (mma karate)
Autor Wiadomość
jan111

SW: Karate

Wysłany: 9 Wrzesień 2015, 08:46   

Haier napisał/a:
Te elementy ritsu -zen to z jakiegoś konkretnego przekazu?

Nie, chodzi o podstawy qi-gong: rozluźnienie, zakorzenienie, oddychanie, oddychanie poprzez części ciała itd. Celem jest koncentracja, szybsza regeneracja, mentalna stabilność. Nic bardzo skomplikowanego. Czyli rzeczy które dla intensywnie ćwiczących zawodników powinny mieć duże znaczenie. Szczególnie dla starszych ćwiczących bardzo dobre jest wykorzystanie zasad qi-gong w treningu technik walki. [/code]

Haier

Wysłany: 9 Wrzesień 2015, 09:54   

Nie chodziło mi o definicję qi-gong,tylko o zródło pochodzenia tego elementu w systemie Furo.Czyli gdzie twórcy zasięgnęli wiedzy i umiejętności na ten temat.Pozdrawiam ;-)

jan111

Wysłany: 9 Wrzesień 2015, 10:01   

kwiat napisał/a:
Cytat:
Do tego wszystkiego propagujemy wartości Budo-Karate, formy zachowania i wzorce kulturowe które w środowisku mma należą do rzadkości.

Co za wyjątkowe wartości ma do zaoferowania Budo-Karate?
Jakie formy zachowania i wzorce kulturowe będące rzadkością w środowisku mma chcecie propagować?

Wyjątkowe? Nie przesadzaj, wcale nie takie wyjątkowe, tym niemniej ważne. Jesteś w temacie na tyle długo żeby umieć odróżnić rzeczywiste wartości od ludzi ,którzy wykorzystują je tylko jak reklamowe frazesy, być może wcale ich nie rozumiejąc ;-)
1 Sukces sportowy rozumiany jest jako etap w procesie samorealizacji.
2 Walka jest metodą kształtowania charakteru.
3 Zawody sportowe są płaszczyzną dla stworzenia bardziej obciążających/stresujących warunków dla zawodników Alternatywa w postaci ustawek jest społecznie nieakceptowalna. ;-)
4 Konfucjańskie zasady że tak je określę "pożytku publicznego"
5 Dobra technika w walce rozumiana jako przejaw samokontroli.Czyli położenie akcentu na dojrzałość emocjonalną.
Krotko mówiąc samorealizacja dla dobra swojego i społeczeństwa.

Czym natomiast cechuje się sport:
1 przedmiotowe traktowanie zawodników
2 dążenie do sukcesu za wszelką cenę, niejednokrotnie kosztem zdrowia.
3 stosunkowo krótki okres aktywności sportowej (większość zawodników rezygnuje z treningów krótko po zakończeniu kariery zawodniczej).

jan111

Wysłany: 12 Wrzesień 2015, 22:27   

Haier napisał/a:
Nie chodziło mi o definicję qi-gong,tylko o zródło pochodzenia tego elementu w systemie Furo.Czyli gdzie twórcy zasięgnęli wiedzy i umiejętności na ten temat.Pozdrawiam ;-)

Trudno mi Ci odpowiedzieć, nie mogę podać Ci żadnej konkretnej linii przekazu. Nazbierało się przez te wszystkie lata. Można to chyba określić jako podstawy Tai Chi, chociaż rozbieżności w samym Tai Chi są bardzo duże. Nie mówię tu o formach bo te nie wchodzą zupełnie w zakres Furo.
Mamy u nas w mieście Chińczyka Ji Ming Zhang'a który od "zawsze" prowadzi treningi. Trochę od niego. Podstaw Qi Gong bardzo sensownie moim zdaniem uczy Bruce Frantzis i nim sugerowaliśmy się chyba najbardziej.

Haier

Wysłany: 12 Wrzesień 2015, 23:33   

Przede wszystkim interesowało mnie kto uczył was ritsu-zen bo mnie kojarzy się ona z taikikenem, i byłem ciekawy kto ma w Polsce oprócz chyba na Pomorzu, ma kontakt z przekazem powyższego stylu walki?

jan111

Wysłany: 13 Wrzesień 2015, 23:36   

Nie, to nie w Polsce, ja prowadzę mój klub w Norymberdze. Terminu ritsu zen użyłem z dwóch powodów: po pierwsze zwyczajowo używamy nomenklatury japońskiej, przynajmniej oficjalnie. Po drugie: tu na forum i ogólnie w środowisku pełnokontaktowego karate określenie ritsu zen jest bardziej znane niż mabu. Swiat polskiego kung fu, taiki ken itd jest mi przyznam szczerze zupełnie nieznany. Niczego też mówiąc to nie sugeruję, po prostu nie znam bo też nie mam takiej potrzeby.

Haier

Wysłany: 14 Wrzesień 2015, 09:54   

Szkoda, myślałem że na terenie Polski ktoś ma dostęp do Taikiken,chodziło mi o ewentualną wymianę wiadomości ;)

jan111

Wysłany: 16 Wrzesień 2015, 00:13   

Na ten temat najwiecej wiedziec powinien Anrzej Kalisz, czy sie myle?

Haier

Wysłany: 16 Wrzesień 2015, 12:34   

Ja trenuję Yiquan u Andrzeja Kalisza ,w temacie zmylił mnie Twój podpis w profilu co do lokalizacji tych treningów w Polsce. Moją intencją było zlokalizowanie zródeł wiedzy dotyczących ritsu -zen i ewentualna wymiana doświadczeń.

jan111

Wysłany: 17 Wrzesień 2015, 11:46   

Haier napisał/a:
Ja trenuję Yiquan u Andrzeja Kalisza ,w temacie zmylił mnie Twój podpis w profilu co do lokalizacji tych treningów w Polsce. Moją intencją było zlokalizowanie zródeł wiedzy dotyczących ritsu -zen i ewentualna wymiana doświadczeń.

Niestety pomóc nie mogę.
Koncepcję Furo można streścić następująco: "od treningu fizycznego do mentalnego". Elementy qi-gong "przemycamy" niejako dodatkowo (zależnie od wieku) Dla większości ćwiczących ta tematyka powinna stać się ważna po zakończeniu etapu zawodniczego. Wcześniej wystarczy znać podstawowe zasady, do bezpośredniego wykorzystania: relaksacja dla szybszej regeneracji, ćwiczenia medytacyjne dla wzmocnienia psychiki zawodnika itd. Z czasem (i z wiekiem) kiedy zawody przestają być interesujące można, należy przesunąć priorytety, bardziej skupiając się na wykorzystaniu zasad "chińskiej energetyki" ;-) w treningu technik walki, i poważniej potraktować ćwiczenia zdrowotnego qi-gong.

Jestem przekonany że taka koncepcja jest lepsza, bardziej efektywna i racjonalna od, że tak to określę "pseudo mistyki-egzotyki-energetyki" jaką trochę na siłę chciałoby się odnaleźć w kata karate. Przykładem jest tu kata sanchin, kata ewidentnie wywodzące się z qi-gong ale tak jak ono jest ćwiczone np w kyokushin to jest to po prostu koncepcyjny chaos. Bez zastosowania podstawowych zasad treningu wewnętrznego to kata nie ma najmniejszego sensu.

Haier

Wysłany: 17 Wrzesień 2015, 13:41   

Może tutaj należy szukać genezy kata sanchin https://www.youtube.com/w...Oa93JTCoMPhfpf6

jan111

Wysłany: 19 Wrzesień 2015, 19:11   

Haier napisał/a:
Może tutaj należy szukać genezy kata sanchin https://www.youtube.com/w...Oa93JTCoMPhfpf6

W stylu białego żurawia należy szukać nie tylko kata sanchin ale całego kierunku naha te czyli goju-ryu, uechi-ryu, i pewnie jeszcze kilku innych mniej lub bardziej znanych styli. Jeśli kata sanchin (lub tensho) będziemy rozpatrywać jako ćwiczenia oddechowe, energetyczne to takie kata rzeczywiście ma sens. Problem w karate polega jednak na tym że nie naucza się podstaw z jakich to kata wynika, i dzięki zastosowaniu których można korzystać z jego dobrodziejstw. (jedyne co osiąga się poprzez takie łopatologiczne powtarzanie sanchin to hiperwentylacja) Pewien karateka "nawrócony" na wewnętrzne kung-fu poruszał ten temat w swojej książce: mianowicie że na Okinawie podstawowe informacje o przepływie energii itd naucza się zaawansowanych i to niejako trochę jak tajemnicę, tymczasem w Chinach są to informacje/ćwiczenia od których zaczyna się nauczanie wewnętrznego kunf-fu.
Przy czym my w Furo odeszliśmy od nauczania kata ponieważ jest to nieskuteczna metoda nauczania walki. Również w kontekście qi-gong są ćwiczenia które działają lepiej, są łatwiejsze i bardziej logiczne niż kata sanchin. Nie ma sensu poświęcać czas na zapamiętywanie schematów ruchowych które nie są w tej formie przydatne.

Death-wish

Wysłany: 19 Wrzesień 2015, 22:17   

Proszę wybaczyć mój sceptycyzm, ale Chińczycy na bazie swoich doświadczeń powołali instytut do zbadania metod leczenia bazujących na KI itp. w tym akupunktury.
Wynik badań: ściema i szarlataneria.

Parę lat temu zresztą opublikowali raport na ten temat.

złowieszczek

SW: Różne

Wysłany: 20 Wrzesień 2015, 02:52   

Bo to byli komunistyczni naukowcy. ;-)

jan111

Wysłany: 20 Wrzesień 2015, 11:27   

Death-wish napisał/a:
Proszę wybaczyć mój sceptycyzm, ale Chińczycy na bazie swoich doświadczeń powołali instytut do zbadania metod leczenia bazujących na KI itp. w tym akupunktury.
Wynik badań: ściema i szarlataneria.

Parę lat temu zresztą opublikowali raport na ten temat.

Tak wiem. Mimo to leczniczych efektów akupunktury, moksy czy masażu nie da się przemilczeć, a wytłumaczyć można je jedynie poprzez istnienie meridianów i przepływ energii. W Niemczech akupunktura jest przedmiotem na studiach medycznych a zajęcia qi-gong są refundowane przez kasy chorych. Wcale nie przeczy to temu, że temat qi-gong, ki i wszystkiego co z tym związane jest idealną płaszczyzną dla szarlatanów i nawiedzeńców różnego kalibru. Typową klientelą są natomiast panie po 40stce, lekko nawiedzone i świeżo nawrócone na alternatywny styl życia. :)

Ale wracając do Furo, z takich czy innych powodów nie wchodzimy w naszym programie w temat aż tak głęboko. Qi-gong spełnia u nas rolę uzupełniającą zamiast kata, klasycznych układów typu ippon kumite czy bunkai. Jest sposobem na to żeby techniki walki ćwiczyli nie tylko zawodnicy ale również ludzie starsi, mniej sprawni itd. Naszym przesłaniem jest metodyczne, logiczne i celowe nauczanie technik i umiejętności walki na możliwie najwyższym poziomie. Kto powiedział że trening walki przeznaczony jest tylko dla wybitnie w tym kierunku uzdolnionych?
Cechą współczesnego karate jest masowość, w sensie "karate dla każdego" To piękne, ale karate jakie się oferuje "każdemu" to nie jest nauka walki tylko produktu "walkopodobnego". Postawy, uderzenia, bloki, poruszanie się... wszystko niby jak trzeba, uporządkowanie, metodycznie, po kolei ALE wszystko jakieś dziwne, wszystko budzi więcej pytań niż odpowiedzi... :) Jak pójdziesz na boks to takich pytań nie ma. ;-) Trening techniczny w karate nie przygotowuje do walki tylko do kata a kata to temat sam dla siebie... Umiejętności walki wychodzą z tego jakoś tam. Oczywiście że ćwiczący karate startują i wygrywają w kicku i mma ale ich trening to nie jest trening karate. :roll: Reszcie wciska się różne kity, legendy stare i nowe. Teorie podpiera się Machidą, Andy Hugiem, Semmym Schiltem i kim by nie było. Nie zmienia to jednak faktu że ludziom oferuje się temat zastępczy, walkopodobny... Wskakują w to różne kombaty które oferują tanie triki bez ładu i składu i tak naprawdę niczego nie uczą, przepraszam uczą jak obezwładnić przeciwnika z karabinem maszynowym. łał. Bardzo potrzebne!!! :!: :cool:
"Karate dla każdego" - ta zasada obowiązuje również w Furo z tym że my proponujemy naukę walki, po kolei, uporządkowanie, metodycznie. Nie każdy musi mieć potencjał mistrza świata, ale każdy może trenować realistyczne, bloki, uderzenia, postawy, uniki itd wg racjonalnych, logicznych metod wg zasady jak w w Robin Hoodzie: "żeby owca stała się lwem" Czyli trening Furo nie ma wypłoszyć ludzi z klubu ale ma powodować że sala treningowa zapełni się ćwiczącymi. Pozdrawiam!

Strona 3 z 14
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : KARATE