Vortal Budo Vortal Budo
FORUM | ALBUM | OSTRZEŻENIA | UŻYTKOWNICY | GRUPY | REGULAMIN | REDAKCJA | IGNORUJ | PROFIL
In BOX KNAJPA | SZUKAJ        Rejestracja    Zaloguj
Historia Polskich Sztuk Walki - KUNG-FU

Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : KUNG-FU/WUSHU
Strona 3 z 3
Historia Polskich Sztuk Walki - KUNG-FU
Autor Wiadomość
Ryszard Jóźwiak
VVD POLSKA 1980SW: VVD
Wiek: 64
Dołączył: 06 Sie 2001
Posty: 1175
Skąd: Warszawa

Wysłany: 27 Styczeń 2014, 11:13   

Witam
Bylo to sporo lat temu bo pod koniec lat 80. Chodzilem na treningi w latach 1987-1991 (mniej wiecej)
Treningi odbywaly sie w Gdanku na ulicy Kosciuszki (blisko skrzyzowania z Hallera) w szkole 52.

No i teraz zaczyna sie ta ciekawsza czesc
Bylo to ponoc Viet Vo Dao. Trener i jego pomocnicy twierdzili ze to jest to prawdziwe a nie takie jak na Zabiance.

Cytat:
No cóż, wietnamscy instruktorzy czasami gadali różne niestworzone rzeczy. Ja w tym czasie – lata 80-te, XX wieku prawie co roku jeździłem po Europie i ćwiczyłem u wietnamskich mistrzów, zresztą ćwiczę z nimi do dzisiaj. Jestem jedynym Polakiem , który ma stopień 6 dang i tytuł Vo Su Quoc Te ( mistrza międzynarodowego ), oraz jedynym, który otrzymał stopnie mistrzowskie u największych mistrzów VVD – WM Phan Hoang i WM Le Sang. Sorry trochę mnie poniosło i musiałem się pchwalić, no cóz – słabośc. :) :oops:


Ja bylem wtedy nastolatkiem i generalnie przyjmowalem wyjasnienia bez pytan.
Potem moje drogi z SW sie rozeszly na dlugie lata. Teraz powrocilem z nowu i chcialem kontynuowac/ odswiezyc to co robilem wiele lat temu. Jakie bylo moje zdziwienie kiedy praktycznie 100% szkol walki dostepnych to zupelnie inne Viet Vo Dao ktorego sie uczylem.

Cytat:
Być może ćwiczyłeś Vo Co Truyen - VCT ( Vo Thuat ), a nie Viet Vo Dao, które w tamtych czasach głownie opierało się na szkole Vovinam VVD. Zapraszam do mojego artykułu w Nei Jia pt. Niebieskie i czarne VVD, wyjaśni on relacje w wietnamskich sztukach walki. Wielu Wietnamczyków żyjących w Polsce promowało nazwę VVD, bo ona na zachodzie Europy i Ameryce była najbardziej znana. Nauczali natomiast systemów rodzinnych, które jak napisałem skupione są w VCT


W zwiazku z tym moze ktos bedzie moze mogl rzucic troche swiatla na moje pytania. Jaki to wlasciwie byl styl ktorego sie uczylem? (niezle co?)

Cytat:
Jak wyżej była to prawdopodobnie Gia Phai – szkoła rodzinna


Po spedzeniu sporego kawalka czasu na YouTube i obejrzeniu wielu roznych klipow mam niejasne wrazenie ze techniki ktorych sie uczylem sa najblizsze Bac Viet Vo z polnocy. Ale to tez jeszcze nie dokladnie to samo.

Cytat:
Vo – sztuka walki
Viet – Wietnam jako kraj
Bac - północ

Pozdrawiam
 
Ryszard Dung Long Jóźwiak
International Kem Vo Combat
Viet Vo Dao - Kempo Tai Jutsu
Viet Tai Chi - Kem Vo Combat
http://www.bachlong.q4.pl
http://www.vovinam.q4.pl
http://www.kempo.warszawa.pl
http://www.kemvocombat.pl
 
 
 
Arex

Wiek: 46
Dołączył: 25 Sty 2014
Posty: 2
Skąd: UK

Wysłany: 27 Styczeń 2014, 14:37   

Ryszard Jóźwiak napisał/a:
Witam
Być może ćwiczyłeś Vo Co Truyen - VCT ( Vo Thuat ), a nie Viet Vo Dao, które w tamtych czasach głownie opierało się na szkole Vovinam VVD. Zapraszam do mojego artykułu w Nei Jia pt. Niebieskie i czarne VVD, wyjaśni on relacje w wietnamskich sztukach walki. Wielu Wietnamczyków żyjących w Polsce promowało nazwę VVD, bo ona na zachodzie Europy i Ameryce była najbardziej znana. Nauczali natomiast systemów rodzinnych, które jak napisałem skupione są w VCT

Jak wyżej była to prawdopodobnie Gia Phai – szkoła rodzinna


Dziekuje za naswietlenie sytuacji. Faktycznie wyglada na to ze ta odmiana ktora pamietam bardziej przypomina jakas szkole rodzinna niz Vovinam. Nasze kimona byly calkowicie czarne, lacznie z pasami ktore tak naparwde nie mialy zadnych dodatkow. (moge mowic ze mialem "czarny pas" ;-) )
Jedyna gradacja w naszej szkole bylo - poczatkujacy, mlodszy uczen, starszy uczen, asystenci i trener.
Zadnych stopni uczniowskich ani mistrzowskich sobie nie przypominam.

Byc moze jest obecny ktos na tym forum kto kojarzy ta grupe z trojmiasta.

Cytat:

Vo – sztuka walki
Viet – Wietnam jako kraj
Bac - północ


To rowniez bardzo mi pomoglo. Dziekuje.

Pozdrawiam
Arek
 
 
Darek


Wiek: 50
Dołączył: 19 Lis 2001
Posty: 98

Wysłany: 1 Luty 2014, 15:25   

Na prośbę kolegi z Północy ;-) wklejam poprawioną wersję jego artykułu:

Cytat:
Historia Kung-Fu w Polsce - początki

„Grupa, w której zacząłem ćwiczyć istniała co najmniej od 1964 roku i z całą pewnością była pierwszą w Warszawie... Grupa, z którą byłem związany była całkowicie prywatna, nieliczna i przynajmniej początkowo ćwiczyła Shorinji Kempo, a więc japońską odmianę Kung-Fu. Dziś pewnie oceniono by bardzo krytycznie czystość naszego stylu i prawidłowość wykonywania form, ale trzeba pamiętać, że były to zupełnie inne czasy” – napisał Krzysztof Łoziński w pierwszym numerze Magazynu Polskiego Zrzeszenia Kung-Fu / Wu-Shu „Shaolin” (1/1992).

1959 r. – Pszczyna. W TKKF „Brzym” powstała sekcja samoobrony, zwana później Pszczyńską Szkołą Walki lub Pszczyńską Szkołą Budo. Zajęcia prowadzili bracia Józef i Jan Brudny. Metoda walki, którą opracowali oparta była m.in. na technikach: Judo, Ju Jitsu i Karate. Na początku lat 80-tych baza szkoleniowa sekcji wzbogaciła się o styl Vo Quyen, a w roku 1987 wprowadzono Chan Shaolin Si. Obecnie nowe pokolenia instruktorów dzielą się swą wiedzą w ramach ogólnopolskiej działalności Pszczyńskiej Akademii Sztuk Walki.

1973 r. – Kraków. Richard Piwoński i Grzegorz Ciembroniewicz założyli przy AZS Akademii Medycznej i UJ sekcję Jow Ga (Chow Gar). Obecnie G. Ciembroniewicz przewodniczy Polskiemu Stowarzyszeniu Sztuk Walki Choy Lee Fut Kung-Fu.

1975 (1974?) r. – Trójmiasto i Kościerzyna. Wietnamczyk o pseudonimie „Fuma” rozpoczął nauczanie stylu Long Ho Kung-Fu Vo (Hu Lung Pai). Aktualnie działalność ta kontynuowana jest w ramach prac Stowarzyszenia Hu Lung Pai Kung-Fu w Polsce, na którego czele stoi Dariusz Muraszko ze Słupska.

1976 r. – Warszawa. Krzysztof Łoziński założył w TKKF na ul. Górczewskiej grupę Kung-Fu. W wymienionej sekcji trenowali znani dziś instruktorzy Hung Gar Kuen: Jacek Świątkowski (Polskie Stowarzyszenie Hung Gar Kung-Fu) i Piotr Osuch (Osuch Kwoon).

1977 r. – Sopot. W TKKF „Osiedle” powstała sekcja stylu Czarnego Smoka Kung-Fu (Hei Long Shu), w której zajęcia prowadził wietnamski mistrz Le Tuan Vin. Obecnym liderem tego kierunku Kung-Fu Vo jest Marek Beyrowski z Lęborka (Szkoła Czarnego Smoka Kung-Fu).

1978 r. – Warszawa. W stolicy pojawił się wietnamski nauczyciel Hai Nam. Propagował on metodę walki zwaną Thang Long (Zielony Smok). Obecnie Hai Nam naucza w Stowarzyszeniu Chińskich Sztuk Walki „Nama”.

1979 r. – Warszawa. W studenckim Klubie Politechniki rozpoczęła działalność pierwsza w Polsce sekcja Ving Tsun Kung-Fu – zajęcia prowadzili: Janusz Szymankiewicz i Marek Stefaniak. Aktualnie J. Szymankiewicz kontynuuje badania nad stylem „Pięknej Wiosny” w ramach działalności Stowarzyszenia Atletycznego Ving Tsun w Polsce.

1979 r. – Bydgoszcz. Mistrz La Duc Trung rozpoczął nauczanie wietnamskiego stylu Vo Quyen. Na ubraniach ćwiczących można było wówczas zobaczyć emblematy z napisem Vo Quyen Kung-Fu, co mogło sugerować związki tego stylu z Chinami. Obecnie Przedstawicielem Technicznym Vo Quyen na Polskę jest Jarosław Kobusiński ze Szkoły Wietnamskich Sztuk Walki.

1980 r. – Warszawa. Ryszard Jóźwiak wprowadził do Polski Viet Vo Dao, zwane w przeszłości wietnamskim Kung-Fu. Początkowo zajęcia odbywały się w grupie zamkniętej. Zapewne nikt z pierwszych ćwiczących nie przewidywał spektakularnego rozkwitu tej sztuki walki w naszym kraju. Obecnie Ryszard Jóźwiak stoi na czele Viet Vo Dao Polska (Polskie Zrzeszenie Viet Vo Dao) jako przedstawiciel International VVD oraz Intercontinental Vovinam. Viet Vo Dao Polska skupia około 15 polskich ośrodków.

1982 r. – Gdynia. W Ognisku TKKF „Stolem” powstała Gdyńska Szkoła Shaolin Kung-Fu. Zajęcia prowadził Sławomir Pawłowski – znany pasjonat chińskich sztuk walki. W Gdyńskiej Szkole Shaolin Kung-Fu instruktor Pawłowski do dziś propaguje m.in. style: Wu Xing Quan, Luo Han Quan, Yang Taijiquan.

1982 r. – Warszawa. W słynnym ongiś Ośrodku Sztuk Walk Dalekiego Wschodu przy TKKF „Stadion” funkcjonowała sekcja Shaolin Chang Quan i Yang Taijiquan. Zajęcia z zakresu wymienionych stylów prowadził znany wówczas propagator Kung-Fu – Andrzej Braksal, który aktualnie naucza we własnej szkole Shaolin Kung-Fu.

W następnych latach chińskie sztuki walki stały się niemal „dyscypliną narodową” Polaków. Kolejne sekcje pojawiały się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. W lutym 1983 r. w warszawskiej „Riwierze” powstała Krajowa Rada Instruktorów Kung-Fu / Wu-Shu przy ZG TKKF (pod koniec swojego istnienia Krajowa Rada Instruktorów Kung-Fu / Wu-Shu i Vo) - była to pierwsza próba zjednoczenia rodzimego ruchu Kung-Fu. Przewodniczącym wspomnianej Rady został Janusz Szymankiewicz.

1985 r. – Tychy. Rozpoczęły się oficjalne treningi Kung-Fu według programu YMAA (Shaolin Chang Quan i Yang Taijiquan). Przedstawicielem na Polskę YMAA został Tadeusz Gacki. Obecnie Prezydentem Wschodnioeuropejskiej Kwatery Głównej Yang`s Martial Arts Association jest instruktor Robert Wąs.

1985 r. – Warszawa. Sławomir Milczarek zaszczepił na polskim gruncie styl Siedmiogwiezdnej Modliszki według przekazu mistrza Kai Uwe Pela z RFN. Teraz instruktor S. Milczarek kontynuuje swoją misję w ramach prac Polskiego Towarzystwa Kung-Fu Modliszki (przekaz mistrza Yu Tianchenga z Chin).
Współczesne pokolenie sympatyków chińskich sztuk walki różnie ocenia miniony okres i działalność pionierów polskich organizacji Kung-Fu. Łatwo jest niektórym osobom krytykować, nie mając w tamtych trudnych czasach samemu niczego do zaoferowania. Większość szkół przetrwała próbę czasu, a jej liderzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje. Karawana jedzie dalej!
Dariusz Muraszko, Słupsk.
www.tygrys-kungfu.republika.pl
www.wutaichi.republika.pl
 
 
jexx

Dołączył: 06 Sie 2017
Posty: 1

Wysłany: 8 Sierpień 2017, 18:15   

Cześć, odpowiadając na pytanie Arex, w szkole nr 52 w Gdańsku Wrzeszczu pod koniec lat ?80 rzeczywiście zajęcia prowadził Jacek Duda. Był on sukcesorem Ryśka Wawrynowicza (mam nadzieję, że nie przekręciłem nazwiska), który prowadził treningi w tej samej szkole od 79r. Treningi odbywały się pod patronatem TKKF Uroda. Na treningach wszyscy nosili czarne kimona i czarne pasy. Nie przyznawano żadnych stopni. Był tylko instruktor i uczniowie. Rysiek pod koniec lat ?70 uczył się systemów walki kolejno u dwóch lub trzech Wietnamczyków, znał sporo bardzo ciekawych układów (kata). Wydaje mi się, że były to systemy z różnych rodzinnych szkół. Zupełnie nie przypominały Viet Vo Dao Vovinam. Była to dosyć prężna, jak na tamte czasy sekcja: letnie obozy na wyspie na Jezioraku, pokazy sztuk walki nieistniejącej już hali Stoczni.

W sezonie ?80/81 zajęcia prowadził jeszcze młody Wietnamczyk, który mówił że sztuki walki uczył się od swojego dziadka. To też była szkoła rodzinna.

W połowie lat ?80 Rysiek wyjechał za granicę. Jacek przejął pałeczkę instruktora, bazując na technikach nauczonych od Ryśka. Inna grupa uczniów Ryśka Wawrynowicza nawiązała kontakt z Ryszardem Jóźwiakiem i zorganizowali sekcję Vovinam Viet Vo Dao na Żabiance. Żadna z tych szkółek nie przetrwała do dzisiaj.
 
 
Strona 3 z 3
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Vortal BUDO : KUNG-FU/WUSHU
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Template edit by: quaint.pl  | Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group